Son dakika haberine göre, Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı’nda teröristlere ağır darbe vuran, Libya ve DağlıkKarabağ’daki çatışmalarda da belirleyici güç olanTürkİHA’larının başarıdünya gündeminden düşmüyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerindenThe Washington Post, bugün “Türkiye’nin sınır dışındaki askeri eylemleri, kendi ürettiği silahlı insansız hava araçlarından güç alıyor” başlığıyla bir haber yayımladı.

Kuzey Afrika’dan Kafkaslar’a etkisini genişletmeye çalışan Türkiye’nin bu amaç için silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) kullandığı ifade edilen haberde, SİHA’ların Türkiye’de teknolojik inovasyon ve kendi kendine yetmenin sembolü olduğu bildirildi.

Türkiye’de SİHA endüstrisinin, bu konuda uzun yıllardır çalışan Çin ve İsrail’le kısa sürede rekabeti sağladığı ifade edildi.Gazeteye konuşan uzmanlar, Türkiye’nin SİHA’larının Suriye’de, Libya’daki iç savaşta ve Dağlık Karabağ’da büyük rol oynadığını ifade etti.

Fransız L’Opinion, İspanyol gazetesi El Pais, The Times, Economist gibi prestijli medya kuruluşlarısahada belirleyici güç olan Türk İHA’larının başarılarına yer vermişti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.