Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaklaşık 40 ülkeden hükümet temsilcilerinin katıldığı bugün 56. Münih Güvenlik Konferansı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu’nun konuşmasının satır başları:

“Bizim Uygur Türkleri’nin meseleleri ile ilgilenmemiz normal. Çin’in bütünlüğünü isteriz, destekleriz. Bir iki terörist çıktı diye tüm Uygur Türklerinin terörist olarak adlandırmaması gerektiğini söyledik. Hak ve özgürlükleri öne çıkararak takip ediyoruz.”

“Batı’nın ağırlığı uluslararası toplumda ve küresel alanda azalıyor. Batı kendi içindeki meselelrer odaklanıyor. Batı ekonomik kalkınma ve savunduğu değerler açısından cazipti. Ancak artık Asya dünya ekonomisinin yüzde 50’sinden fazlasına sahip. Diğer taraftan artık Avrupa savunduğu değerleri inkar etmeye başladı. Demoktası konusunda çifte standart uyguluyorlar. Dünyada Batı’ya olan güven azalmaya başladı.”

“İdlib’deki mültecilere en çok Almanya duyarlı oldu. Merkel duyarlılık gösterdi ve yardım da ediyor. Merkel her zaman diğerlerinden bir adım önde oluyor. İdlib’deki durum herkesi endişelendirdi. Libya’daki durumu da değerlendirdik. İkili meselelerimizi de değerlendirdik, beklentilerimizi söyledik. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Haiko ile de görüştük. Alman bir gazetecinin provokatif bir sorusu oldu, cevabını verdik. PKK’lıların yaptıkları ortada, camilerimize saldırıyorlar, zorla para topluyorlar. Bunalra değinmeyip FETÖ’cülerin ve PKK’lıların söylediklerini gündeme getiriyorlar.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.